Zwierzęta majowe 1/3

 22.05.2023

Witam!

Dziś opowiem wam trochę o zwierzętach majowych wychodzących podczas deszczu 👀

Pierwszym gagatkiem, o którym będzie mowa to chrabąszcz majowy.


Jak sama nazwa mówi chrabąszcz majowy wylatuje na rójkę w maju. 🙏🙏 Tu na zdjęciu widzimy samca, ponieważ ma wachlarzowate czułki, samica ma czułki buławkowate. Żeby rozpoznać chrabąszcza majowego trzeba spojrzeć na odwłok, pygidium ma zakończone lancetowato. Chrabąszcze majowe są okropnymi szkodnikami drzew i korzeni roślin. Kiedy tylko zrobi się cieplej chrabąszcze wylatują na żer i potrafią ogołocić drzewo ze wszystkich liści w około 2 tygodnie. 😲😳😳 W chłodne dni są one powolne, ale gdy zrobi się cieplej będą bardziej ruchliwe i przystąpią do rójki.  Wbrew pozorom, chrabąszcze nie gryzą i nie są groźne, natomiast ich larwy mogą powodować szkody w naszych ogrodach. 


Cykl rozwojowy chrabąszcza składa się z sześciu etapów - jajka, trzech wylinek, poczwarki i imago, czyli dorosłego owada. Zazwyczaj, zanim jajko zmieni się w dorosłego chrabąszcza musi minąć ponad trzy lata - przedtem chrabąszcz linieje trzykrotnie i robi to co rok.👽👽

Dorosłe chrabąszcze żywią się liśćmi drzew.💚💚 Najbardziej szkodliwe są larwy w trzecim stadium linienia. W pierwszym i drugim stadium linienia larwy jedzą jedynie butwiejące resztki, niestety w trzecim stadium żerują także na korzeniach i mogą niszczyć sadzonki. Szczególne w szkółkach dla młodych drzew.

Chrabąszcz majowy jest pożywieniem dla nietoperzy, szpaków, drozdów, pustułek i sójek. Jeśli dorosłych chrabąszczy jest jednak zbyt dużo, można zabić je mechanicznie lub przy pomocy środków chemicznych. W miejscach, gdzie opryski są zakazane stosuje się strząsanie chrabąszczy z drzew. Wystarczy rozłożyć pod drzewem folię i energicznie nim potrząsnąć, a chrabąszcze spadną. Najlepiej wykonywać tę czynność rano, gdy owady jeszcze śpią.

Niestety, pędraki chrabąszcza majowego są o wiele bardziej szkodliwe od dorosłych osobników, gdy osiągają trzeci rok życia i zaczynają podgryzać korzenie.😕😕😕 W walce z pędrakami można wyróżnić trzy metody: zapobieganie ich pojawieniu się na działce, niszczenie mechaniczne oraz preparaty chemiczne. Zapobiec pojawieniu się pędraków na działce pomoże sadzenie na niej gryki. Gryka wydziela substancje, które odstraszają pędraki, a nawet zabijają te, które już pojawiły się w ogrodzie.

Kolejna część w następnym wpisie 👀👀💕

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Eksperymenty poprzez zabawę

Różnorodność biologiczna

Lekcja w terenie oraz Dzień Ziemi